W WARSZAWIE, ŁODZI… CZ. II

Również w Łodzi zajęto się leczeniem ludzi starych. Dr Walenty Moskwa już od 1947 r. prowadził badania eksperymentalne na zwierzętach. Metoda „odmładzania” opracowana przez niego dawała wyraźne korzystne skutki, nie tyle w sensie odmładzania, co przedłużania czynnego okresu życia zwierząt, i to już po 3-4 tygodniach kuracji. Na podstawie wyników wielu rozmaitych swoich badań dr Moskwa wnioskuje, że w organizmach starych osobników – również ludzi – istnieją możliwości wyrównawcze, kompensacyjne, przeciwdziałające starzeniu się. Ludzie zdrowi długowieczni nie zawsze są wolni od zmian starczych, ale posiadają silnie rozwinięte odczyny kompensacyjne. Gdy się nauczymy je rozwijać i podsycać, możemy nie być starzy – w złym tego słowa znaczeniu.

W 1960 r. dr Moskwa poznał metody lecznicze dr Aslan w jej instytucie. Obecnie przeprowadza prace eksperymentalne z nowokainą i uważa, że powstanie w kraju Instytutu Geronto- logicznego oraz kliniki geriatrycznej jest niezbędne.

Tak więc kuracja metodą dr Aslan jest wciąż jeszcze poddawana „egzaminowi”, tym razem na naszym własnym podwórku. Poradnie podobne do warszawskiej powstają i w innych miastach. Ale nie żądajmy cudów od medycyny! Pamiętajmy, że człowiek często, zanim utraci zdrowie, robi wszystko, aby je zrujnować. Często o uwagach lekarzy na temat zapobiegania chorobie mówi się jak o czczych pogaduszkach. Ilu z nas, starych i młodych, powinno się bić w piersi i mówić: mea culpa, me a culpa…

Starsi ludzie lubią pić ziółka, wierzą w nie i czasem rzeczywiście skutki są… nadzwyczajne. Naturalnie nieodzowne jest prowadzenie odpowiedniego trybu życia, przestrzeganie diety i higieny życia codziennego. Zioła są tylko dodatkowym, lecz nie cudownym środkiem. Jak mówią Niemcy: gegen Tod ist kein Kr aut gewachsen – przeciwko śmierci żadne jeszcze ziele nie wyrosło. Niemniej jest wiele ziół pomagających w zachowaniu odporności na choroby oraz w leczeniu chorób i dolegliwości starczego wieku.

Do tego rodzaju ziół medycyna zalicza m. in. dziurawiec, skrzyp lekarski, centurię, jemiołę, morszczyn itd. Są gotowe mieszanki ziołowe przeciwmiażdżycowe („Sklerosan”) i wiele innych. Są lekarze specjalizujący się w leczeniu ziołami i do nich powinni się zwracać ci wszyscy, którzy w ziołolecznictwo wierzą i którym ziołowe kuracje są potrzebne.

Leave a Reply