W POSZUKIWANIU „ELIKSIRU MŁODOŚCI” CZ. II

Niemniej wiemy, że „flora jelitowa” jest czynnikiem niezbędnym. Pomaga zwierzętom, a także człowiekowi w trawieniu celulozy, czyli błonnika. Bakterie jelit wytwarzają też ważne dla życia wit. grupy B. Chociaż niektórzy uczeni podtrzymują wciąż jeszcze w rozszerzonej i bardzo zmodyfikowanej formie teorię Miecznikowa, to ]ednak większość, po bliższym zapoznaniu się z nowymi odkryciami z dziedziny działania enzymów w organizmie – uznała tę teorię za „zbankrutowaną”. Ratunkiem przed toksynami wg Miecznikowa było – kwaśne mleko. Bakterie kwasu mlekowego wytwarzają środowisko uniemożliwiające rozwój bakterii gnilnych. A więt chcąc utrzymać zdrowie i młodość – głosił Mieczników – pijcie codziennie, szczególnie na kolację, zsiadłe mleko. Rada jest świetna, szczególnie z punktu widzenia racjonalnego odżywiania, ale jej podstawy są inne, niż głosi teoria Miecznikowa.

Za tą radą Miecznikowa przemawiają również ostatnie badania lekarzy i dietetyków. Wykryli oni w mleku bakterie Lactobacillus bifidus. Sporo ich znajduje się w przewodzie pokarmowym dzieci karmionych mlekiem matki, a także w jelitach ludzi dorosłych. Jak wynika z obserwacji uczonych, występowanie tych bakterii jest w pewnym stopniu wskaźnikiem prawidłowego stanu przewodu pokarmowego. Inne obserwacje wykazują, że w wielu wypadkach chorób przewodu pokarmowego wprowadzenie Lactobacillus’bifidus działa leczniczo.. Następuje jakby biologiczne samooczyszczenie od bakterii chorobotwórczych. Pediatrzy spodziewają się, że będzie można tymi bakteriami leczyć niebezpieczne biegunki niemowląt.

Mieczników twierdził, że kwaśne mleko zwalcza bakterie gnilne wytwarzające toksyny, które zatruwają organizm, postarzając go. Chociaż teoria Miecznikowa okazała się niesłuszna, niemniej picie mleka jest na pewno bardzo wskazane i, choć nie ratuje przed starzeniem się, przeciwdziała powstawaniu niektórych chorób.

Mieczników był dobrym prorokiem, gdy mówił: „Życie człowieka zatrzymuje się w połowie drogi kiedy nauka zacznie służyć wszystkim, człowiek będzie mógł żyć ioo lat, a nawet więcej”.

Leave a Reply