Ustalenia dotyczące procesów starzenia się

4 czerwca 1993 roku grupa pięćdziesięciu znanych naukowców z całego świata zebrała się na Stromboli, malowniczej wysepce u wybrzeży Włoch, by uczestniczyć w Trzeciej Dorocznej Konferencji na temat Starzenia się i Nowotworów. Tego dnia wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, że powietrze jest silnie naelektryzowane, co można było przypisać aktywności górującego nad wyspą wulkanu, ale nie tylko. Byliśmy bowiem przekonani, że powodem owej niezwykłej aury jest elektryzująca atmosfera, jaką roztaczają wokół siebie wybitni naukowcy, lekarze i badacze, uczestniczący w zjeździe.

Mogliśmy więc żywić jakże uzasadnioną nadzieję, że efektem naszych obrad będą fundamentalne ustalenia dotyczące procesów starzenia się, a wprowadzenie owych ustaleń do praktyki medycznej sprawi, że jeszcze za naszego życia będziemy mogli nie tylko zahamować, lecz nawet cofnąć starzenie się organizmu, przez co długość ludzkiego życia wzrośnie nawet o dziesięciolecia. A te dodatkowe lata życia będziemy mogli spędzić w dobrym zdrowiu, ciesząc się energią i młodzieńczym entuzjazmem.

Dla nas, organizatorów konferencji, ów pięciodniowy zjazd był podsumowaniem wieloletnich badań i doświadczeń, podczas których diametralnie zmieniły się nasze zapatrywania na starość i procesy starzenia się. Mieliśmy okazję podzielić się własnymi wnioskami z pozostałymi uczestnikami konferencji i zebrać ich opinie. Teraz zaś pragniemy przedstawić je czytelnikom. Jesteśmy bowiem przekonani, że po lekturze tej książki stosunek do okresu wieńczącego nasze życie ulegnie gruntownym przeobrażeniom.

Leave a Reply