TTC – ZNACZY UMIERAĆ

Clive Mac Cay, profesor uniwersytetu Cornella w Itace (stan New York, USA) przeprowadziła rewelacyjne doświadczenia na szczurach. Szczury, podobnie jak człowiek jadają pokarmy mieszane, są i roślinożerne, i mięsożerne. Mają zatem analogiczne zapotrzebowanie organizmu na białka, witaminy, sole, tłuszcze i węglowodany.

Uczona podzieliła szczury na 2 grupy: jednej – dawała jeść do syta, drugiej zaś akurat połowę tego, co potrafili zjadać ich koledzy z pierwszej klatki. Wynik? Właśnie wynik stał się rewelacją, która rozsławiła Mac Cay i jej doświadczenia po całym świecie. Szczury, które jadały połowę normalnej porcji, żyły dwa razy dłużej.

Warto tu przypomnieć, że okresowa głodówka jako kuracja odmładzająca była już znana w starożytnym Rzymie i miała specjalną nazwę: recorporatio. Poza tym „cudze chwalicie swego nie znacie…” Przecież na 20 lat przed rewelacją Mac Cay – dwaj polscy uczeni Kopeć i Bilewicz stwierdzili korzystny wpływ okresowych głodówek i niedojadania na długość życia różnych zwierząt.

Leave a Reply