SYLWETKA NAJWAŻNIEJSZA!

Zasada jest taka: przez całe życic zachować sylwetkę z młodych łat. Np. u osób w 25 roku życia figura na ogół jest smukła, w miarę szczupła, waga proporcjonalna do wysokości, gib- kość i zręczność ruchów zadziwiająca, budowa ciała wspaniale harmonijna. Powinno się taką -właśnie sylwetkę i postawę zachować minio przybywających lat. To wcale nie jest takie trudne, jeżeli już od 25 roku życia o to się starać.

Przede wszystkim trzeba dbać, aby nam nie przybywało na wadze. Nie wolno tyć, a to jest najczęstsza klęska ludzi wiekowych. Powinnam pisać, nie „jest”, ale „była”. Ostatnio przemysł konfekcyjny we Francji musiał przeprowadzić nowe badania budowy ciała kobiet. Okazało się bowiem, że normy dotychczas obowiązujące są niezgodne z rzeczywistością. Np. we Francji nie ma już, praktycznie biorąc, otyłych kobiet. Przeważnie są szczupłe, niezależnie od wieku. I właśnie – sylwetki nawet starych niewiast niewiele odbiegają od kształtów 2j-let- nich kobiet. I tak jest już dziś w wielu krajach.

Tak więc szczupłość to ogromny atut „wiecznej młodości”. To zresztą nie tylko młoda figura, ale przede wszystkim – zdrowie i szansa długiego życia. Nadmiar wagi – to częstsze zawały serca, choroby naczyń krwionośnych, wczesna miażdżyca, częstsze nadciśnienie tętnicze i udary mózgu. W starszym wieku na cukrzycę zapadają przeważnie otyli, i nieraz sam spadek wagi wyrównuje poziom cukru we krwi bez dodatkowego leczenia. Choroby wątroby, kamica żółciowa, choroby skóry, jak egzemy, czyraczność, łatwość zakażeń – to wszystko przywileje otyłych.

Leave a Reply