Światła i słońca powinno być w pokojach pod dostatkiem.

Wszyscy starzy ludzie lubią ciepło i nie znoszą gwałtownych i ostrych zmian klimatu. Ideałem byłaby naturalnie kli- matyzacja domów starców, to jest ocieplanie zimą, a chłodzenie latem, i utrzymywanie przez cały rok tej samej temperatury w całym pomieszczeniu. Klimatyzacja pozwala również na utrzymanie jednakowej wilgotności i zawsze świeżego powietrza. Starcom ciepło jest równie potrzebne jak małym dzieciom, a nawet bardziej, bo starcy są przecież mniej ruchliwi.

Taka niby prosta rzecz jak kolor ścian w domu też jest ważny. Kolor biały jest nieprzytulny i przypomina szpital. Wiadomo przecież, jaki wpływ mają barwy na psychikę ludzi. Malowanie całego domu, wszystkich pomieszczeń na jeden kolor, nawet najbardziej odpowiedni, też jest złe, bo wprowadza nudę. Najlepiej jest, aby każdy pokój był w innym kolorze nabiera wtedy charakteru bardziej osobistego podczas odnawiania domu czy pokoju, dobrze jest, gdy jego mieszkańcy mogą sami decydować o barwie ścian.

Światła i słońca powinno być w pokojach pod dostatkiem. Od nadmiaru ciepła i rażących promieni muszą chronić firanki. Okna powinny się łatwo otwierać i zamykać. Przy dużych, wysokich oknach, dobre są lufciki. Każdy z pensjonariuszy powinien też mieć własną lampkę przy łóżku, i to taką, aby świecąc nie przeszkadzała innym. Sprawa lamp i palenia światła jest wiecznym źródłem konfliktów, jedno pocieszające, że na całym święcie.

Leave a Reply