Archive for the ‘Starość’ Category

W POSZUKIWANIU STULATKOW

Adolf L. Vischer (ur. w 1884 r.}, jeden z sławnych dziś ge- rontologów, pracuje na uniwersytecie w Bazylei (Szwajcaria) w tym mieście od r. 1924 do 1956 był też naczelnym lekarzem domu starców. W swojej interesującej książce o starości podaje bardzo ciekawe informacje o poszukiwaniu stulatków poprzez stulecia historii.

»

Przedłużenie życia zależy tylko od ciebie!

Tak więc nawet zwolennicy „dużych” porcji białka mogliby nie zadowolić apetytów wielu naszych „mięsożernych” obywateli. Pocieszające i uspokajające są dla tycb ostatnich wyniki badań Eskimosów i Indian, którzy odżywiają się głównie mięsem i tłuszczem. Eskimosi uzyskują z białek zwierzęcych około 45% ogólnej ilości kalorii, a Indianie nawet do 70%, a nte zapadają ani na miażdżycę naczyń, ani zapalenie nerek, cukrzycę, nadciśnienie, artretyzm.

»

Wniosek Zajączkowskiego

Niemniej gesty, tricki, sztuczki, postawa, ruchy całego ciała podczas pokazu sztuk magicznych znamionowały wielkiego artystę, mistrza nad mistrze. Zajączkowski, dla którego występ był przeznaczony, sam przyznaje, iż były chwile, gdy zapominał, że ma przed sobą zniedołężniałego pacjenta, a widział tylko doskonałego sztukmistrza. Tak jak przez całe życie, tak i obecnie mógłby człowiek ten, niepoczytalny w normalnych sprawach życia, robić furorę swoją sztuką na scenie i porywać widownię.

»

Założenia dr Peret – kontynuacja

Tak więc tlen, czyli to, co od wieków nazywa ludzkość „czystym powietrzem”, jest podstawową potrzebą człowieka. Tlen poprzez płuca dostaje się do krwi, a ta roznosi go do wszystkich komórek dała. Tu następuje wymiana gazów. I znowu krew już żyłami odtransportowuje dwutlenek węgla do płuc, aby się jego nadmiaru pozbyć przy wydechu.

»

Mieszkanie przyszłości

W „mieszkaniu przyszłości”, opracowanym i wykonanym przez naukowców i techników amerykańskiej firmy „General Motors”, przewidziano instalację zapewniającą ciszę. Nie ciszę „grobową”, bo ta jest dla nerwów ludzkich równie trudna do zniesienia jak nadmierny hałas, ale ciszę, która eliminuje hałas uliczny i zbyt głośne odgłosy wewnątrz domu. Ciekawe, że nie zastosowano tu jakichś izolacji z korka czy tworzyw sztucznych, ale wbudowano w ściany aparaturę, która wysyła fale dźwiękowe, automatycznie nastawiające się na tę samą liczbę drgań, jaką wywołuje niepożądany hałas, ale o przeciwnej fazie. Dzięki temu głosy się znoszą i uzyskuje się względną ciszę.

»

Metody ochrony systemu nerwowego

Dobrze jest również przed zaśnięciem myśleć o rzeczach przyjemnych. Jeśli więc zaśniemy, odsuwając od siebie sprawy przykre, to są szanse, że i sen, i obudzenie będą miłe. W czasie snu umysł pracuje dalej, ale jakby z „tłumikiem”. Spada też napięcie mięśni i o o,j° obniża się temperatura ciała.

»

KARTOTEKA DŁUGOWIECZNYCH CZ. II

Ciekawe, że wg badań Instytutu, wszyscy ci starcy żyli w małżeństwie po 50-80, 100 lat i więcej. Np. w obwodzie charkowskim, więc najbliższym, gdzie miano możność najdokładniejszego zbadania życia starców, znaleziono tylko jednego wśród wszystkich długowiecznych, który był kawalerem. 1/ starców dotąd żyje w małżeństwie. Prawie wszyscy brali ślub tylko raz, nieliczni po 2 i więcej razy. Np. Paweł Cidibran ożenił się ponownie w 80 roku życia, Wasyl Szumiłło w 93, a Teodor Gorkowiec w 94 roku życia. 80% zbadanych starców jadało zwykłe, naturalne pokarmy, spożywane na wsi. Z charkowskich długowiecznych 50% mężczyzn i 30% kobiet oświadczyło, że nigdy na nic nie chorowali i nigdy nie używali lekarstw. Większość ma dobry wzrok 30% mężczyzn i 10% kobiet zachowało prawie wszystkie zęby. Niemal wszyscy pracowali na roli, najczęściej bardzo ciężko, np.

»

Jak leczy się starców w Belgii?

Przede wszystkim przeprowadza się szczegółowe i bardzo dokładne badania podstawowe, psychologiczne i psychiatryczne. Od pacjenta wymaga się, po pierwsze, aby rozumiał, co się do niego mówi i pamiętał polecenia, po drugie, aby chciał, pragnął wyzdrowienia i godził się nawet na długotrwałą kurację. Naturalnie, że lekarze liczą się z tym, że pacjenci przy niektórych chorobach (np. hemiplegii) mogą nie sprostać tym wymaganiom, gdyż ich stan miażdżycowy nieraz powoduje zaćmienia umysłowe. Bierze się jednak pod uwagę, że z miażdżycy przynajmniej częściowo będą wyleczeni.

»

JAJKA I MLEKO

Najbogatszym źródłem białka zwierzęcego poza mięsem jest nabiał. Mleko to najbardziej wartościowy produkt na ziemi, zwłaszcza mleko świeże, prosto od krowy. U nas dopiero od niedawna rozpoczęto wielką akcję odgruźliczania krów. Na razie nie możemy sobie pozwolić na picie mleka prosto od krowy musimy je gotować przed spożyciem. Śmietany i masła nie należy nadużywać do potraw i raczej zastąpić mlekiem. Masło smażone jest niezdrowe (przy spalaniu się masła, które następuje już w dużo niższej temperaturze niż u innych tłuszczów, bo przy 130° C powstaje alkaloid trujący zwany akro- leiną). Toteż wszelkie smażenia są szkodliwe. Masło należy jadać tylko na surowo, i to w bardzo małych ilościach.

»

FUNKCJONALNOŚĆ ZDRADZA WIEK

A jednak gerontología nie może zrezygnować z poszukiwań metod, które pomogłyby znaleźć kryterium biologicznego określenia wieku osobników. Chodzi przecież o rzecz może najważniejszą dla człowieka – o opóźnianie starzenia się. Jeśliby się udało wydrzeć tę tajemnicę naturze, to… cóż za nadzieja! Jakież nowe otwarłyby się horyzonty!

»

ELEGANCJA I BARWY CZ. II

Naturalnie obuwie w starszym wieku musi być przede wszystkim wygodne. Jest to ogromnie ważne, bo chód – bardzo wiele znaczy. Do najwygodniejszego obuwia należą buciki na tzw. słupku czy półsłupku, to znaczy z obcasem wysokim na 3-4 cm. Płaski, a tym bardziej zbyt wysoki obcas nie jest ani wygodny, ani zdrowy dla starszych kobiet. Latem dobrze jest nosić obuwie płócienne, zimą – ciepłe skórzane, na mrozy z futerkiem ale – nie wolno przegrzewać nógl Ponadto bardzo są wskazane wkładki ortopedyczne, specjalnie dla osób, które dużo stoją lub chodzą. Są one ogromnie rozpowszechnione w wielu krajach europejskich, a szczególnie w Czechosłowacji tam nosi się je już od dziecka. Wkładki zapobiegają też reumatycznym zniekształceniom stopy tak częstym… już nawet po czterdziestce, szczególnie u kobiet.

»

Dr Supniewski

Właśnie w tym czasie – latem 1960 r. – kilku klinicystów (Profesor nie podał mi ich nazwisk, by i na nich nie spadła lawina chorych) zaczęło leczenie arteriosklerozy u ludzi w klinikach. Za półtora roku do dwóch lat będą już pewne wyniki – mówił dr Supniewski. Trudno. Trzeba czekać. Później lek może być równie dostępny jak np. antybiotyki, jeśli, rzecz jasna, wyniki badań ludzi będą równie dodatnie, jak okazały się na zwierzętach. Przecież i metody leczenia trzeba jeszcze opracować, i wiele innych spraw trzeba zbadać.

»

DOMY STARCÓW – POSTĘP JEST OGROMNY CZ. II

Ciekawie wygląda statystyka spraw o alimenty, wniesionych przez rodziców przeciwko dzieciom. Spraw tych wpłynęło w Warszawierw 1959 r. kilkadziesiąt. Wśród nich nie było ani jednej, w której by jedyne dziecko nie chciało łożyć na utrzymanie starych, niezdolnych do pracy rodziców. Z reguły są to sprawy wynikłe ze sporów między rodzeństwem, które chce sprawiedliwego podziału alimentów pomiędzy braćmi i siostrami, albo też koszty utrzymania jedno przerzuca na drugie.

»