Sposoby walki ze starością

Nasza wizja różni się więc znacznie od przyjętych poglądów dotyczących procesów starzenia się. Przez tysiące lat naukowcy utrzymywali nas w przekonaniu, że upływ czasu musi prowadzić nieuchronnie do starości. Dziś pod tym ogólnym terminem kryje się przerażająca perspektywa powolnego umierania. W powszechnym mniemaniu bowiem wiek starczy oznacza ciąg nasilających się przypadłości, które prowadzą do śmierci. Lekarze opiekujący się pacjentami w starszym wieku utrzymują ich w przekonaniu, że są wędrowcami podróżującymi tylko w jednym kierunku, a każda choroba jest nieprzyjemnym, lecz nieuniknionym przystankiem na tej drodze. W miarę jak wyczerpują się kolejne funkcje organizmu, ludzie są odsyłani do kolejnych specjalistów, ci zaś nie mogą wiele pomóc, poza dokładaniem swoich kawałeczków do tego strasznego puzzla starości.

I żaden z tych lekarzy, choćby byl najlepszym specjalistą, nie ma szans zobaczyć całego puzzla, nie zdoła postrzec swojego pacjenta jako osoby, której cierpienia wynikają z jednej, określonej przyczyny. A tą przyczyną jest starość. Trzeba tu powiedzieć otwarcie, nie umniejszając wysiłków medycyny, że takie podejście – eliminowanie objawów – jest, brutalnie mówiąc, z założenia chybione. Naszym więc zadaniem będzie dotarcie do tej właśnie przyczyny czy mówiąc inaczej dolegliwości podstawowej.

Niniejsza książka przedstawia sposoby walki z dotykającą nas wszystkich chorobą, jaką jest starość. Proces starzenia się nazywamy chorobą podstawową, gdyż w miarę upływu lat coraz słabsze układy organizmu czynią nas bardziej podatnymi na wszelkie dolegliwości. Te z kolei przyspieszają starość. Jesteśmy głęboko przekonani, że znamy sposób na przerwanie tego zaczarowanego kręgu. Wystarczy tylko zacząć leczyć ową chorobę podstawową, a nie tylko związane z nią dolegliwości, a wówczas częstotliwość oraz natężenie ich występowania znacznie zmaleją.

Leave a Reply