SKÓRA – ORGAN ZANIEDBANY

Obecnie ogromnie się podkreśla znaczenie skóry i jej pielęgnacji. Żeby mieć młodą sylwetkę i młodą twarz, trzeba przede wszystkim pielęgnować skórę! – mówią kosmetycy. Żeby zdobyć odporność organizmu na choroby, trzeba mieć zdrową i czystą skórę – mówią lekarze.

Przez skórę wypromieniowuje 90°/o ciepła, wytwarzanego przez organizm. Temperatura 36,7° C jest naszą przeciętną temperaturą. Procesy spalania podtrzymują ją i mogłyby podnosić ją coraz wyżej i wyżej, gdyby nie to, że cały nadmiar wytworzonego przez nas ciepła skóra wydziela na zewnątrz.

Jak ważnym organem jest skóra, może świadczyć fakt, że np. pomalowanie człowieka nieprzepuszczalną farbą, lakierem powoduje jego śmierć. Przede wszystkim skóra oddycha, więc wchłania tlen, a oddaje dwutlenek węgla. Poza tym poci się i natłuszcza ze skóry złuszcza się wciąż zrogowaciały naskórek skóra wydziela różne substancje, jak fenol, mocznik, kwas moczowy i wiele innych, odciążając w ten sposób nerki. Z potem wydzielamy przeciętnie poprzez skórę około 1/a – 1 1 wodnego roztworu tych sub- stancji dziennie przy ‚wysiłkach fizycznych i w upale potrafimy wypocić do kilkunastu litrów potu na dobę.

Trzy zasadnicze warstwy, które składają się na naszą skórę, są pełne gruczołów potowych, łojowych, cebulek włosowych, ale także i naczyń krwionośnych i zakończeń nerwowych. Dzięki skórze odczuwamy ciepło i zimno, ból, bodźce dotyku, lokalizacji i wiele innych. To właśnie skóra jest tym aparatem odbiorczym, który przekazuje różne wrażenia czy też bodźce do „centrali” – do mózgu. Gdy nam jest zimno, skóra reaguje skurczem – „gęsią skórką”, gdy ciepło – rozszerzeniem porów.

Na skórze „hodujemy” – nawet przy utrzymywaniu czystości – około 40 000 bakterii na 1 cm2, a powierzchnia jej wynosi w sumie – jak wiadomo – około 1,5 m2. Cóż się musi dziać na skórze nieczystej I Toteż medycyna zna mnóstwo przeróżnych chorób skórnych. U ludzi starszych, już koło pięćdziesiątki skóra ma niezdrowy, żółtawozielony odcień, gdyż zbyt rzadko wystawiana jest na słońce i na powietrze. Najczęściej jest zwiotczała, pozbawiona jędrności. Ten wygląd był uważany za nieunikniony. Obecnie umiemy już temu zapobiegać.

Leave a Reply