SERUM BOHOMOŁCA

Zajmijmy się innymi doświadczeniami i próbami znalezienia mitycznego „eliksiru młodości”. Od wieków przywiązywano ogromną wagę do… krwi. Młoda krew odmłodzi starca stara? zużyta, zniszczona doprowadza do śmierci. Pomysł przetaczania krwi młodych ludzi starym był już znany w starożytności i praktykowany – jak głoszą podania – tak w Egipcie, jak i w Grecji. Usiłował go również wprowadzić w życie papież Innocenty VIII w 1492 r. Wypróbował go na sobie i przypłacił ten eksperyment życiem, bo jeszcze wtedy nie znano się na grupach krwi i nie wiedziano, że połączenie dwóch różnych grup krwi jest śmiertelne.

W nowszych czasach stosowali wstrzykiwanie krwi młodych ludzi starym dwaj lekarze: Jaworski – Polak i Protti – Włoch. W odstępach tygodniowych wstrzykiwali oni swoim pacjentom dożylnie po kilka cm3 „młodej” krwi, prawdopodobnie chcąc wywołać działanie nie tyle odmładzające, co pobudzające lub może odpornościowe.

Bohomolec i Bogdanów – uczeni rosyjscy stosowali transfuzje z powyżej V2 litra krwi co miesiąc z ich doświadczeń wynikało, że krew osób dorosłych działa tak samo jak młodzieńcza. Bohomolec zaobserwował dodatnie strony tych zabiegów. Np. dość częste zanikanie starczej zaćmy, tzw. katarakty ocznej. Nie to jednak rozsławiło jego imię. Bohomolec zaczął od przetaczania krwi, a doszedł do odkrycia słynnej surowicy. Był czas, gdy wierzono, że „surowica Bohomolca” działa cuda, regeneruje krew i odmładza tkankę łączną. Po-

Leave a Reply