Sen toksyczny nie daje wypoczynku

Pamiętam, jak jedna z lekarek radziła kobiecie mającej rodzić po raz pierwszy, by zasypiała nawet na minutę, jeśli tę minutę będzie mieć wolną od boli. Słysząc tę radę – uważałam ją za przesadną i wprost trochę śmieszną. Potem jednak przekonałam się, że była to wspaniała rada. Ta minuta snu była prawdziwym odprężeniem, odpoczynkiem podczas tak wielkiego wysiłku jak wydawanie na świat dziecka.

W życiu codziennym umiejętne stosowanie relam pozwala nam pracować, nawet przy koniecznym napięciu, prawie bez zmęczenia. Jednym z najważniejszych środków odprężenia jest bezwarunkowo sen. Czasem jednak sen nie jest spowodowany naturalnym zmęczeniem, nie zamyka się niejako w granicach fizjologicznych, lecz jest spowodowany jakby zatruciem krwi, nagromadzeniem się we krwi toksyn z powodu nieracjonalnego trybu życia, m. in. wskutek przejedzenia, zbyt szybkiego połykania pokarmów, zbyt kwasotwórczego menu, również z nadmiernego przemęczenia umysłowego lub fizycznego, jak również z pobudek psychicznych, np. posępnych, przygnębiających, pełnych goryczy myśli i nastrojów przykrej atmosfery domowej itd. ‚

Sen toksyczny nie daje wypoczynku. Zwykle jest niespokojny i pełen złych, przykrych marzeń sennych nie orzeźwia, nie odmładza i nie wzmacnia. Sen naturalny daje pełny wypoczynek. Człowiek budzi się rześki, wesoły, z nową energią do pracy.

Leave a Reply