Równowaga hormonalna

Równowaga hormonalna jest przeprowadzona, nie ma już męczących okresów menstruacyjnych lub ciążowych. Czasem rok, czasem kilka lat organizm przygotowuje się do tej nowej sytuacji, ale między nawrotami istnieją długie przerwy całkowicie dobrego samopoczucia 1 normalnej żywotności.

Mniej więcej połowa kobiet przechodzi przez klimakterium w wieku 45-50 lat. Druga połowa przeżywa je przed 45 rokiem życia lub po 50 roku życia. U 15-20% kobiet powoli i stopniowo zanika menstruacja i nie towarzyszą temu objawy charakterystyczne dla okresu klimakterium. Część kobiet odczuwa gwałtowne uderzenia krwi do głowy (tzw. wary), stany depresji, zresztą przejściowe, itp. Gorzej jest, gdy w okresie meno- pauzy przyplącze się jakaś choroba wtedy skutki tej choroby przypisuje się niesłusznie przekwitaniu i nieraz stąd powstają legendy o „strasznych cierpieniach i przeżyciach” tego „okropnego” okresu. Menopauza nie wpływa na otyłość, ani na powstawanie raka. Ale wskazane jest w tym okresie poddać się badaniom lekarskim, gdyż tylko lekarz może rozróżnić, czy zmiany zachodzące w okresie menopauzy, np. nieregularne krwawienia są wywołane naturalną menopauzą, czy nieszkodliwymi guzami (fibroidami), czy też przez złośliwe nowotwory.

Ponadto lekarz może ułatwić kobiecie łagodne przejście z jednego stanu równowagi hormonalnej w inny, zapisując uspokajające środki, działające kojąco na układ nerwowy, środki ogólnie wzmacniające, witaminy itp. Tylko w wyjątkowych wypadkach, gdy nic innego nie pomaga, a uderzenia krwi do głowy są częste, lekarz podejmuje leczenie hormonalne.

Leave a Reply