PSZCZELE MLECZKO – BODŹCEM ŻYCIA

Na pierwszy rzut oka sprawa wygląda wprost fantastycznie. Bo rzeczywiście: dlaczego królowa może żyć od 3 do 6 lat, podczas gdy wszystkie inne pszczoły żyją przeciętnie ponad miesiąc? Tylko pszczoły, które wylęgły się jesienią i przespały zimę, żyją 6-9 miesięcy. Wszystkie jajeczka znoszone przez matkę pszczelą (1300-1800 jaj na dobę) są identyczne. I dopiero specjalne karmienie właśnie mleczkiem pszczelim wybranych gąsieniczek (larw matecznych) stwarza z nich zupełnie odmienne owady.

Fakt, że matka pszczela, choć pochodzi z takiego ramego jajeczka i takiego samego zarodka co larwa robotnicy, wyrasta na owad dużo większy i żyje co najmniej io razy dłużej, daje do myślenia, że właśnie tylko w mleczku, więc w tym, czym się żywi, tkwi cała tajemnica jej… „długowieczności”.

Zdarza się też, że gdy w ulu zabraknie matki, jedna z robotnic – więc bezpłodnych pszczół – karmiona pszczelim mleczkiem przybiera rolę królowej. Wprawdzie składa jaja nie- zapłodnione, z których rodzą się jedynie trutnie, niemniej – potrafi je składać. A więc znowu mleczko – w wypadku „tru- tówki” – ujawnia swoje niezwykłe właściwości.

Podobno dawni pszczelarze-bartnicy żyli bardzo długo i w doskonałym zdrowiu. Mogło tu mieć wpływ i pszczele mleczko. Przecież dawniej w bardziej prymitywny sposób zbierało się miód nie znano miodarek, tylko wyciskano miód z plastrów wraz z pierzgą (pyłek kwiatowy) oraz razem z komórkami, w których był czerw, karmiony pszczelim mleczkiem. Dziś miód jest miodem czystym bez mleczka i pierzgi.

Na pszczele mleczko zwrócono uwagę stosunkowo niedawno, choć historia pszczelarstwa liczy około ioo ooo lat. W Polsce mleczkiem pszczelim zaczęto się zajmować zaledwie kilka lat temu. Francuzi i Włosi od kilkunastu lat rozwijają badania nad mleczkiem i pierzgą, a wraz z nimi wiele innych państw świata.

U nas znany wrocławski specjalista od pszczelarstwa, prof. inż. Leonard Weber ma wielkie zasługi i doświadczenie w tej dziedzinie. A naczelny lekarz z Polanicy dr Józef Matuszewski stosuje eksperymentalnie mleczko pszczele w leczeniu.

Czy mleczko pszczele odmładza albo przynajmniej przedłuża życie ludzkie? Były to pierwsze pytania, które sobie zadawano i dla których zajęto się badaniem mleczka. W tym też czasie nauczono się tak hodować pszczoły, by można im było zabierać możliwie najwięcej mleczka bez uszczerbku dla całości ula. Ludzie nie umierają – popełniają tplko powolne samobójstwo.

Leave a Reply