Prokaina

Jeśli chodzi o ośrodkowy układ nerwowy, to H3 poprawia odżywianie tkanek, uśmierza bóle, wpływa na zjawisko pobudzania i hamowania kory mózgowej i ośrodków mózgowych, utrzymując równowagę w działaniu ośrodkowego układu nerwowego i układu nerwowo-wegetatywnego. „Największy fizjolog świata” (bo taki mu nadano tytuł w 1904 r. wraz z nagrodą Nobla), uczony rosyjski Pawłów pisał: „Dajcie mi środek przeciwko zużyciu kory mózgowej, a ja wam dam klucz do odmładzania”. Czy prokaina fest właśnie tym środkiem? Jej działanie lecznicze jest bardzo bogate. Okazało się, po badaniach klinicznych i fizjologicznych, że można ją zaliczyć do środków przedwmiażdżycowych.

Prokaina rozpada się we krwi i płynach ustrojowych na wit. Hi, czyli kwas PAB, tzn. kwas paraminobenzoesowy oraz na (ach! ta chemia!) dwuetylo-amino-etanol, działa więc podobnie jak witaminy, ale silniej niż wit. Hi (stąd nazwa wit. H9).

Skuteczniejsze działanie wit. H3 od wit. Hi jest prawdopodobnie związane z tym, że Ha działa na korę mózgową i ośrodki międzymózgowia. Jest to działanie biokatalityczne , które występuje w rezultacie we wszystkich komórkach organizmu.

Więc Pawłów miał rację. Gdy znalazł się środek oddziaływający „na mózg”, a mówiąc z mniejszym uproszczeniem – na układ nerwowy ośrodkowy, to lek ten potrafił rozruszać rezerwy mózgu i pomógł w znalezieniu klucza do odmładzania. Wobec tego i Parhon miał rację, traktując starość jako stan patologiczny, jako chorobę, którą można i należy leczyć.

Pawłów twierdził, że starość jest spowodowana przez zużywanie się układu nerwowego i gdyby można było wpływać na rezerwy funkcjonalne komórek nerwowych, można by przedłużać życie. Dr Aslan działa prokainą właśnie na układ nerwowy i – przedłuża życie.

Podawaliśmy już cyfry świadczące o tym, że śmiertelność wśród pacjentów dr Aslan leczonych jej metodą jest dużo mniejsza (y.i%>) niż u pacjentów leczonych innymi metodami (io°/o) lub nie leczonych wcale (r6°/o). Ale teraz przedstawmy jeszcze przykłady pacjentów uleczonych. Takie przykłady działają zawsze bardzo pokrzepiająco.

Leave a Reply