OSTATNIE BADANIA ROKUJĄ NADZIEJE…

Odkąd odkryto radioaktywność, niewiele jest dziedzin wiedzy, w których by z niej nie korzystano. A więc i w geronto- logii posługują się uczeni radioaktywnym jodem do badania aktywności gruczołu tarczycowego lub nerek. Jak dotąd, rewelacji w tej dziedzinie nie ma.

Możliwe jednak, że rewelacje przyniosą badania nad starzeniem się tkanki łącznej. Nie od dziś odzywają się głosy, że… cala rzecz w tkance łącznej. Toteż jej sekrety 2głębia wciąż wiele zespołów uczonych. M. in. na tej jedynej katedrze gerontologii w Leeds (Anglia), poza tym w pracowniach badaczy w Budapeszcie (Węgry), w Bazylei (Szwajcaria), w Los Angeles i Miami (USA).

Tkanka łączna występuje we wszystkich naszych organach, z niej zbudowane są ścięgna i więzadła stawowe. Głównymi jej składnikami są włókna sprężyste i klejodajne (kolagen). Co robić, żeby tkanka łączna nie traciła substancji klejo- dajnych, żeby kolagen, starzejąc się i sztywniejąc, nie powodował chorób tkanki łącznej – kolagenoz? Gdyby tak poznać cały zespół reakcji chemicznych, które tym przemianom towarzyszą i je wywołują – byłby to ogromny skok naprzód. Bo resztę – wcześniej czy później chemia i biochemia rozwiąże. Świta nadzieja, że dobrnie się i tutaj do sedna sprawy, ale cierpliwość jest konieczna.

Kobiety – bardziej niż mężczyźni chcą być wiecznie młode i wiecznie piękne. A gdy lat nagromadza się coraz więcej, gdy urodzie grozi ruina, wówczas gotowe są do największych po- święceń i wyrzeczeń, byle ratować piękno… i skórę przed starczym wyglądem. –

Toteż – mimo że jeszcze wszystkich tajemnic starzenia się tkanki łącznej nie wykryto, kosmetyka znalazła już sensacyjną metodę wpływania na jej „młodość”. W Paryżu od szeregu miesięcy, a u nas od bardzo niedawna stosuje się tzw. ,.drenaż Iimfatyczny”. Jest to specjalny masaż szyi i okolic szyi ma on zmuszać gruczoły limfatyczne do lepszego odżywiania tkanek, a szczególnie zasilać tkankę łączną w substancje umożliwiające powstrzymywanie kolagenu od starzenia się, od schorzeń o charakterze kolagenozy.

Ten drenaż ma ponoć działać cuda nawet – powodować poprawę wzroku, nie tylko zanik zmarszczek i omal że odmłodzenie. No, zobaczymy. Choć – jak mówi stare przysłowie – „i w Paryżu nie zrobią z owsa ryżu”, jednak wielokrotnie mieliśmy możność stwierdzić, że w gabinetach kosmetycznych potrafią ująć kobietona co najmniej 10 lat. Zresztą – w Warszawie też umieją.

Leave a Reply