O MENOPAUZIE BEZ PRZESĄDÓW CZ. II

Kiedy kobieta wchodzi w okres menopauzy – jakże często załamuje ręce i „czuje, że jest stara”. Tymczasem to tylko od niej zależy, czy podda się początkom starości, czy też potrafi się jej przeciwstawić.

Przede wszystkim tylko io-i2°/o kobiet odczuwa jakieś poważniejsze dolegliwości związane z przekwitaniem. 90% kobiet przechodzi ten okres bez większych zaburzeń. Najpowszechniejsze objawy to nagłe uderzenia krwi do głowy i towarzyszące im uczucie gorąca, zawroty głowy, podniecenie nerwowe, bóle pleców, złe samopoczucie i przemęczenie.

W tym trudnym okresie nieraz kobiety poddają się złym nastrojom przyjaciółek i znajomych, które cierpią nie z powodu inenopauzy, ale histerii. A prawda jest taka, że menopauza nie pozbawia kobiet wcale ich atrakcyjności, nie wyklucza doznań seksualnych, często nawet je pogłębia, gdyż znika obawa przed zajściem w ciążę. Już dziś coraz częściej okres menopauzy i późniejszy kobiety nazywają „przeżywaniem drugiej młodo- , ści”. Menopauza to nowy okres w życiu kobiety, który może tylko wzbogacić jej doznania i przeżycia wewnętrzne.

A jak ta sprawa wygląda z punktu widzenia fizjologii? Równocześnie z dojrzałością płciową gruczoł przysadki móz- gowej zaczyna wytwarzać i wprowadzać do krwi hormony gonadotropowe. Pod ich wpływem jajniki w okresie zgodnym z cy- kłem menstruacyjnym wytwarzają hor-1 mon pęcherzykowy estrogen (folikulina). \\ \ M| hżej 45-50 lat, tym mniej jajniki I wytwarzają estrogenu i stają się coraz mniej aktywne. Wówczas zaczynają reago- , wać inne gruczoły dokrewne. Przede wszystkim podejmują produkcję nadnercza i zwiększają dotychczasową skromną ilość wytwarzanego estrogenu. Na pomoc nadnerczom spieszą inne gruczoły wydzielania wewnętrznego, by doprowadzić do stanu równowagi hormonalnej, takiej jak poprzednio.

Leave a Reply