NOWOKAINA – LEK MŁODOŚCI

Było to w 1946 r. Anna Aslan, wówczas 49-letnia lekarka, spotkała w odległości 600 km od Bukaresztu, w głębokim lesie, żyjącego samotnie starca. Podawał, że ma około 140 lat. Możliwe, że już nie pamiętał dokładnie daty swego urodzenia, ale bez wątpienia był w bardzo podeszłym wieku. Mimo to jego siły, energia, żywotność były zdumiewające. Zawierzył lekarce „sekret” swojej „młodości”. Oto całe życie odżywiał się prostymi, naturalnymi produktami, głównie lasu i… nigdy nie spał w mieszkaniu, zawsze – na świeżym powietrzu.

Dr Aslan, wróciwszy do Bukaresztu, zaczęła się zajmować sprawami odżywiania, zwłaszcza produktami pochodzenia roślinnego, a także wpływem tlenu, tj. świeżego powietrza na organizm ludzki. Równocześnie intrygowała ją ogromnie sprawa przedłużania życia dotrwania do najpóźniejszego wieku w dobrej kondycji.

Zagadnieniem starości w Rumunii interesowali się już od dawna różni uczeni. W pierwszych latach XX wieku neurolog rumuński G. Marinescu zajmował się np. badaniem zmian, jakie zachodzą w komórkach nerwowych zależnie od wieku.

W 1912 r. prof. dr C. I. Parhon, późniejszy prezes honorowy Rumuńskiej Akademii Nauk, prowadził badania biochemiczne nad procesem starzenia się, przywiązując szczególną wagę, jak to było wówczas w modzie, do gruczołów wydzielania wewnętrznego, do hormonów. Jak wielu innych – doszedł do wniosku, że objawy starości nie są nieodwracalne.

Każdy chce żyć długo, ale nikt nie chce być stary. Prof. Parhon poczytywał starość za chorobę, którą trzeba leczyć, przy czym wierzył, że można ten stan patologiczny częściowo przynajmniej przezwyciężyć i zregenerować, niejako odmłodzić starzejący się organizm. Starzenie się w 70 roku życia uważał za przedwczesne. Wierzył w skuteczne działanie nie tylko nowokainy, ale również wyciągu z szyszynki. Zresztą doświadczenia na szczurach potwierdzają jego przypuszczenie. Szczury odmładzane wyciągiem szyszynki zdrowiały, przybierały na wadze, grasica zaś, ten „gruczoł dzieciństwa”, wznawiała swoje funkcje. Prof. Parhon i dr Aslan zapoczątkowali nową erę w dziedzinie leczenia starości.

Leave a Reply