MŁODA TWARZ

Zmarszczki na twarzy i szyi to pierwsze oznaki starzenia się. Czy można ich uniknąć? Na ogół nie. Zależnie od cery, od gatunku skóry, od mimiki, a przede wszystkim od pielęgnacji zmarszczki wcześniej czy później i tak wystąpią. Naturalnie należy dbać o to, by wystąpiły jak najpóźniej.

Zmarszczki pojawiają się wówczas, gdy zaczyna wiotczeć tkanka łączna. Skóra osiada wtedy jak u wysychającego jabłuszka. Zwykle początki zmarszczek zaczynają się kształtować około 30 roku życia, ale bywają twarze bez zmarszczek nawet w 50 roku życia i później.

Skóra sucha szybciej nabiera zmarszczek niż normalna lub tłusta skóra cienka łatwiej łamie się w bruzdy niż gruba. Twarz ruchliwa, pe!na wyrazu, jest bardziej podatna na bruzdy, zmarszczki niż martwa, mumiowata.

Stale napięcie mięśni twarzy sprzyja rozwojowi zmarszczek odpoczynek, sen, pogoda ducha rozprasza je. Kurze łapki, a więc zmarszczki idące od ?oczu ku skroniom, szybciej się pojawiają u osób krótkowzrocznych niż u tych, które dobrze widzą. Stałe noszenie szkieł nieco temu zapobiega.

Fatalny wpływ na cerę, a wprost wspaniały na rozwój zmar szczek ma nikotyna: kilkadziesiąt papierosów dziennie, palo-j nych przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, może zupełnie zrujnować najdoskonalszą urodę (nie mówiąc już o zdrowiu) Papierosy, czarna kawa, ciemna herbata „wysuszają” ciało: W każdym razie długoletnich palaczy dobra kosmetyczka ro-j zezna na pierwszy rzut oka. Ich cera jest ziemistożółta, obwisła, pełna drobnych, cienkich, długich zmarszczek usta bezbarwne, białka zażóicone, powieki często mają czerwone obwódki. Cała skóra jest jakby odbarwiona, bardziej trupia niż żywa. Człowiek dbający o urodę nie może być namiętnym palaczem, Według opinii widu lekarzy, tzw. namiętny palacz jest powolnym samobójcą.

Otyłość nieraz tak napina skórę, że nie ma miejsca dla zmarszczek. Ale otyłość skraca życie, powoduje mnóstwo dolegliwości i chorób otyli – jeśli chcą długo żyć, muszą schudnąć. I wtedy zaczyna się zwykle tragedia. Skóra traci napięcie i jędrność, zwisa tak jak zbyt szerokie suknie. To już nie są zmarszczki – to bywa koszmar. Dlatego za wszelką cenę musi’ się unikać otyłości oczywiście szczupleć powoli.

Leave a Reply