Mleczko pszczele – kontynuacja

Zaobserwowano w pewnych schorzeniach wrzodowych, u osób wyczerpanych umysłowo, w chorobach nerwowych, że mleczko pszczele jako dodatek do leczenia dawało doskonałe wyniki i bardzo przyspieszało poprawę.

Obszerne prace badawcze nie upoważniają do wyciągania jakichś ostatecznych wniosków. Życie nieraz robi uczonym na przekór. Oto szukali nowego „eliksiru młodości”, a znaleźli doskonały środek głównie… dla dzieci. Bo właśnie mleczko pszczele jest najbardziej dziś stosowane w pediatrii. Podaje się je dzieciom słabo się rozwijającym, osłabionym po chorobach czy operacjach, dzieciom wyczerpanym nerwowo i psychicznie.

Mleczko podaje się niekiedy kobietom w wieku dojrzałym, jeśli ciężko przechodzą okres meno- pauzy. Mężczyźni zażywają je w chorobach wrzodowych i w stanach silnego wyczerpania umysłowego. We Włoszech sprzedaje się krem do twarzy sporządzony z mleczkiem. Jest on bardzo drogi, ale rzeczywiście skuteczny.

Mleczko pszczele jeszcze ciągle jest bardzo modne. Wielu pszczelarzy zabrało się do jego produkcji. Wartość mleczka zależy w ogromnej mierze od sposobu zbioru, przygotowania, przechowania, czystości itp. Ministerstwo Zdrowia wyznaczyło w kraju parę aptek, w których się je sprzedaje. Apteki te zaopatruje w mleczko Zakład Hodowli Pszczół Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu, prowadzony przez prof. inż. Leonarda Webera.

Leave a Reply