MIAŻDŻYCA – CHOROBA NIEBEZPIECZNA

Jeszcze do dziś dla wielu osób pojęcie skleroza – miażdżyca, czyli arteriosclerosis jest synonimem starości. Tymczasem sklerozę potrafią mieć i… niemowlęta, i człowiek w każdym wieku. Właśnie – człowiek zwierzęta bowiem na ogół nie cierpią na sklerozę, lecz można ją u nich sztucznie wywołać, naturalnie dla celów naukowych.

Czy trzeba opisywać objawy sklerozy? W każdym razie zwykle zaczyna się to niewinnie: np. bólami i zawrotami głowy, potem utratą pamięci, osłabieniem psychiki, wreszcie mogą pojawić się zaburzenia umysłowe nawet obłąkanie.

Miażdżyca występuje przeważnie w tętnicy głównej i innych większych tętnicach charakterystyczne ich stwardnienie powstaje wskutek osadzania się w nich tłuszczu i soli wapniowych, co prowadzi do zmniejszenia światła tętnic i do tworzenia zakrzepów bardzo niebezpiecznych dla życia. Zaczopowane naczynia krwionośne mogą powodować tzw. zawały serca, bardzo często śmiertelne.

Postać miażdżycowa Mónckeberga występuje u osób starych, głównie mężczyzn, i umiejscawia się przeważnie w tętnicach mięśni kończyn. Ale tutaj nie występuje zwężenie światła tętnic, tylko stwardnienie błony środkowej tętnicy. Wywołuje ono bóle łydek podczas chodzenia, co utrudnia chorym poruszanie się. Czasem pojawia się gangrena palców nóg lub pięt.

Stwardnienie małych tętniczek jest zwykle następstwem dłużej trwającego nadciśnienia i występuje najczęściej w tętnicz- kach nerek, rzadziej śledziony i prowadzi w nerkach do ich marskości i niewydolności. W każdym razie wszystkie postacie stwardnienia tętnic są częstym objawem u ludzi po pięćdziesiątce.

Leave a Reply