Metody ochrony systemu nerwowego

Dobrze jest również przed zaśnięciem myśleć o rzeczach przyjemnych. Jeśli więc zaśniemy, odsuwając od siebie sprawy przykre, to są szanse, że i sen, i obudzenie będą miłe. W czasie snu umysł pracuje dalej, ale jakby z „tłumikiem”. Spada też napięcie mięśni i o o,j° obniża się temperatura ciała.

Poprzednio pisaliśmy, że sen jest jedną z najlepszych metod ochrony systemu nerwowego. Od tego stanu zależy nasze samopoczucie, a także i szybkość starzenia się. Oto co na ten temat mówi uczona radziecka, prof. dr Olga Piętrowa: – „Starzenie się naszego organizmu zależy w znacznej mierze od centralnego układu nerwowego, a głównie od kory mózgowej”. Prof. Piętrowa udowodniła tę tezę na psach.

Utrzymywała ona psy, młode zwierzęta, w długotrwałym napięciu nerwowym. Stosowała często sprzeczne bodźce, aby psy były ciągle podenerwowane i podrażnione. Między innymi przerywała im sen lub na długie godziny nie pozwalała zasnąć. Po kilku latach psy były zniedołężniałe, przedwcześnie postarzałe, wypełzała im sierść, a niektóre przyprószone były siwizną. Gdy doprowadzono je do stanów nerwicowych, do poprzednich nieszczęść dołączały się: egzema, wrzody, czyraki. Chyba nie trzeba komentarzy?

Leave a Reply