Melatonina reguluje nasz zegar biologiczny

Powodem tej degradacji jest nasz zegar biologiczny, którego mechanizm zaczyna działać coraz wolniej, aż wreszcie się zatrzymuje. Dzieje się tak dlatego, że szyszynka, która nadzoruje pracę pozostałych gruczołów, silnie reaguje na obniżenie produkcji hormonów płciowych. Zakończenie okresu płodności powoduje, że znacznie zmniejsza się poziom melatoniny w organizmie, co jest sygnałem dla innych narządów, że nadeszła pora starości. Chodzi więc o to, by oszukać szyszynkę, przekonać ją do produkcji melatoniny, która zapewnia nam młodość i energię, hamuje, a nawet częściowo cofa procesy, które przyjęliśmy uważać za oznaki starości.

Bo właśnie, jak już wiemy, melatonina reguluje nasz zegar biologiczny. Badania na zwierzętach, prowadzone w kierowanej przez doktora Pierpaołego Fundacji Biancalana-Masera (Ancona), wykazały, że odpowiednie dawki melatoniny podanej w odpowiednim czasie hamują, a nawet cofają procesy starzenia się. (W dalszej części książki przedstawimy szczegółowo wyniki tych eksperymentów).

Tak więc, po trzydziestu latach doświadczeń, zyskaliśmy pewność, że właśnie melatonina jest tym cudownym lekarstwem, zapewniającym nam zdrowie i długowieczność. Bierzemy ją sami, podobnie jak wszyscy nasi współpracownicy. Polecamy ten środek naszym najbliższym i znajomym. Doktor Pierpaoli zaczął podawać melatoninę Emmie, swojej teściowej, kiedy miała siedemdziesiąt cztery lata. Chodziło o to, by zahamować u niej pierwsze objawy choroby Parkinsona, znanej neurologicznej przypadłości ludzi w podeszłym wieku, która prowadzi do dystrofii mięśni, a w efekcie kompletnego inwalidztwa. Dzisiaj, po upływie dziesięciu lat (Pierpaoli rozpoczął kurację w 1984 roku), kobieta nadal odznacza się bystrością umysłu, jest niezwykle żywotna, a wszelkie objawy choroby Parkinsona ustąpiły. Uważamy, że sprawiła to właśnie melatonina. Należałoby również dodać, że skóra Emmy jest nadal tak samo jędrna i gładka, jak dziesięć lat temu. Kiedy informacja o rezultatach naszych doświadczeń obiegła świat i pojawiły się kolejne publikacje dotyczące cudownego działania melatoniny, również inni naukowcy zaczęli na sobie samych wypróbowywać ów hormon. Na podstawie licznych obserwacji zyskaliśmy niezbite przekonanie, że proces starzenia się może być zahamowany w prosty sposób: przez podniesienie poziomu melatoniny.

Leave a Reply