Lek przeciw sklerozie

Niezależnie od MBCA, w Stanach Zjednoczonych otrzymano lek przeciw sklerozie, znany pod nazwą „Mer-zt)”. Lek ten zdobył sobie uznanie pacjentów, gdyż wystarczy – jak głosi amerykańska reklama – nie przestrzegając diety, zażywać jedną pastylkę dziennie, by uzyskać dodatnie wyniki w leczeniu. MBCA zaś – jak dotychczas – przyjmuje się w zastrzykach. W pracowni badawczej Krakowskich Zakładów Farmaceutycznych opracowano syntezę Mer-29 i zamierza się u nas przystąpić do produkcji tego leku. Otrzymano również kilka pochodnych Meru, z których np. związek fluorowy działa silniej niż sam Mer-29. Te nowe związki poddaje się badaniom biologicznym w miażdżycy doświadczalnej u zwierząt. Tak więc badania i poszukiwania wciąż trwają.

Kiedy w lecie 1960 r. rozmawiałam z prof. dr Supniewskim, w jego pracowni w Krakowie, Profesor miał wiele zastrzeżeń. – Nie, nie do możliwości leczenia sklerozy, czy nawet usunięcia jej z listy chorób ludzkości w ciągu najbliższych kilku do kilkunastu lat, ale co do reakcji (ludzi na to, co ja napiszę w książce.

Niestety, Profesor ma bardzo przykre doświadczenia po artykułach w prasie na temat jego odkrycia. Procesje ludzi i cale wory korespondencji atakowały jego zakład i prywatne mieszkanie. Wiele osób narzucało się wprost natarczywie, by mu służyć za „króliki doświadczalne”. Przede wszystkim dr Supniewski nie jest lekarzem-praktykiem, ale farmakologiem. Ponadto – żaden lekarz nie może rozpoczynać leczenia ludzi, dopóki nie ma przeświadczenia, że jego metoda lecznicza na pewno pomoże. Jeszcze MBCA sprawdzano na zwierzętach, jeszcze były tego leku zaledwie próbki, a już żądano, żeby leczył tysiące chorych.

Leave a Reply