KORZEŃ ŻYCIA

Któż o nim nie słyszał? Otaczany był i jest legendą, może nie tyle pełną piękna i poezji co.., wywołującą dreszczyk jak kryminalne filmy. Korzeń życia, czyli żeń-szeń kształtem niekiedy przypomina człowieka. I – według podań – właśnie taki jest najskuteczniejszy. Ponieważ sława jego jest już bardzo stara, więc zbieracze żeń-szenia wyzbierali go tak dokładnie, że już dziś znalezienie tej niepozornej roślinki stało się nie lada sztuką. Stąd – rzecz jasna – urosła ona jeszcze bardziej w opinii i w cenie.

Obecnie żeń-szeń jest uprawiany i próbuje się go zaaklima- tyzować w wielu krajach, niemniej – jak twierdzą znawcy – najsilniejsze działanie mają jednak korzenie rośliny rosnącej dziko.

Żeń-szeń jest byliną z rodziny araliowatych. Znamy pięć odmian żeń-szenia, z których trzy stosuje się w lecznictwie. Najcenniejszy jest żeń-szeń właściwy, który rośnie w tajgach północno-wchodniej Azji, więc w Mandżurii, Północnej Korei, Kraju Ussuryjskim. W stanie dzikim rośnie najczęściej pośród paproci i krzewów, w półcieniu, w sosnowym drzewostanie sosny syberyjskiej. Korzeń życia wymaga gleby żyznej, bogatej w próchnicę, wilgotnej, przepuszczalnej.

Według jednej z wielu legend, żeń-szeń wymaga jeszcze czegoś więcej: gołębiego serca, czystego sumienia i wielkiej dobroci – od zbieracza. Człowiek zły nigdy nie znajdzie żeń-sze- nia. Jeśli oko jego spocznie na tej tajemniczej roślinie, zamieni się ona natychmiast w inną, a nawet w zwierzę. Gdy zły człowiek odejdzie, żeń-szeń wróci do swej naturalnej postaci, ale dopiero w długie lata potem, gdy czas uwolni go od czaru rzuconego przez złe siły, będzie mógł dalej rosnąć, kwitnąć i wydać owoce.

Leave a Reply