Konferencja na Stromboli

Na konferencji na Stromboli przedstawiliśmy nasze odkrycia dotyczące tak zwanego zegara biologicznego, czyli ośrodka w mózgu człowieka, który kontroluje proces starzenia się. Między innymi znalazły się wśród nich wyniki badań nad melatoniną. Melatonina jest hormonem wytwarzanym przez tenże zegar biologicz-

Referaty wygłoszone na tej konferencji zamieszczono w tomie .The Aging Clock: The Pineal Gland and Other Pacemakers in the Progression of Aging and Carcinogenesis – Third Stromboli Conference on Aging and Cancer (NATO Advanced Research Workshop No. 920909)”, Annals of the New York Academy of Sciences, vol. 719, 31 maja 1994 (red. W. Pierpaolego, W. Regelsona 1 N. Fabrisa). ny i pełni funkcje chemicznego przekaźnika. Wyjaśniliśmy, w jaki sposób ów zegar, poprzez melatoninę, steruje procesami starzenia się naszego organizmu. Wykazaliśmy, że melatonina, którą łatwo możemy otrzymać na drodze syntezy chemicznej i można ją rozprowadzać nie tylko w sieci aptek, lecz nawet w sklepach spożywczych, wpływa na długowieczność i skutecznie zwalcza wiele dolegliwości fizycznych oraz umysłowych, typowych dla wieku podeszłego. W niniejszej książce staramy się wyjaśnić szczegółowo, jak działa zegar biologiczny i dlaczego efekty terapeutyczne melatoniny możemy określić jako cud.

Najpierw jednak pragniemy się przedstawić. W pierwszej kolejności chcę wymienić człowieka, który przewodniczył konferencji na Stromboli i który zrewolucjonizował powszechne opinie na temat procesów starzenia się, mojego serdecznego przyjaciela, doktora medycyny i nauk medycznych, Waltera Pier- paolego. Walter jest dyrektorem Fundacji Biancalana-Masera zajmującej się problemami wieku podeszłego, jednej z przodujących tego typu placówek na świecie, mieszczącej się w Anconie, we Włoszech. Spotkał mnie zaszczyt bliskiej współpracy z Walterem i od przeszło dwudziestu lat pozostaję pod wrażeniem jego niewyczerpanej pomysłowości i uporu w dążeniu do celu. Jest autorem wybitnych’publikacji z zakresu immunologii, endokrynologii i geriatrii. Walter jest rzadkim przykładem człowieka, który nie tylko ma znakomite pomysły, lecz także odpowiednie doświadczenie i zasób wiedzy, a ponadto dysponuje środkami i odznacza się godną podziwu wytrwałością, co umożliwia mu wcielanie owych pomysłów w życie. Jest naukowcem światowej klasy i jednocześnie prawdziwym humanistą. Ma jednak w sobie coś z ryzykanta i prawdopodobnie u podstaw jego sukcesów leży to, że w ciągu całej kariery odważnie stawiał czoło powszechnie akceptowanym doktrynom naukowym, gdy tylko intuicja podpowiadała mu, że polemika jest słuszna i konstruktywna.

Leave a Reply