KARTOTEKA DŁUGOWIECZNYCH CZ. II

Ciekawe, że wg badań Instytutu, wszyscy ci starcy żyli w małżeństwie po 50-80, 100 lat i więcej. Np. w obwodzie charkowskim, więc najbliższym, gdzie miano możność najdokładniejszego zbadania życia starców, znaleziono tylko jednego wśród wszystkich długowiecznych, który był kawalerem. 1/ starców dotąd żyje w małżeństwie. Prawie wszyscy brali ślub tylko raz, nieliczni po 2 i więcej razy. Np. Paweł Cidibran ożenił się ponownie w 80 roku życia, Wasyl Szumiłło w 93, a Teodor Gorkowiec w 94 roku życia. 80% zbadanych starców jadało zwykłe, naturalne pokarmy, spożywane na wsi. Z charkowskich długowiecznych 50% mężczyzn i 30% kobiet oświadczyło, że nigdy na nic nie chorowali i nigdy nie używali lekarstw. Większość ma dobry wzrok 30% mężczyzn i 10% kobiet zachowało prawie wszystkie zęby. Niemal wszyscy pracowali na roli, najczęściej bardzo ciężko, np.

Podczas 90 urodzin Fenelona goście śpiewają… sto lat, sto lat. On protestuje: – „Nie stawiajmy tamy dobroczynności boskiej.” jako wyrobnicy u obszarników i kułaków przed Rewolucją Październikową. Zasłużyli na wysokie renty i zabezpieczenie na starość, ale nie potrafią nie pracować. Proszą kołchoz o przydziały pracy. Chcą być potrzebni i są – bo mają dosłownie „stuletnie” doświadczenie.

W 1957 r. grupa pracowników Instytutu Fizjologii Ukraińskiej Akademii Nauk wyjechała do Suchumi, słynnego z długowiecznych. I rzeczywiście, odnaleziono tam 12 osób w wieku od 107 do 135 lat. Wszyscy ci starcy byli bardzo żywotni. Jeden z nich, mając 107 lat, przyznawał się uparcie tylko do 70. Gdy jednak prawda wyszła na jaw i robiono mu wyrzuty, powiedział ze skruchą: „Jestem w przededniu ślubu, a która będzie chciała ioo-letniego starca? Gdy się ma 70 lat – zawsze można liczyć na powodzenie u kobiet”.

Leave a Reply