Instytut Endokrynologii i Instytut Geriatrii

W Bukareszcie istnieją dwa instytuty im. Parhona: Instytut Endokrynologii i wspomniany już Instytut Geriatrii, prowadzony przez prof. dr Aslan. Tak jak cały Bukareszt tonie w kwiatach i zieleni, tak i Instytut Geriatrii, położony w pięknym parku, po którym przechadzają się pacjenci, tonie w różach.

Budynek jest stary i w niczym nie przypomina nowoczesnego szpitala. Na kilku piętrach są niewielkie pokoje zamieszkane przez jedną lub kilka osób. Pokoje urządzone są jak mieszkania, np. ściany ozdobiono wyrobami artystycznymi, wykonanymi przez pacjentów.

Na pierwszym piętrze są gabinety lekarzy i gabinet dr Aslan, a także jest i biblioteka. W bibliotece książki, czasopisma, wydawnictwa naukowe z całego świata, przede wszystkim z dziedziny geriatrii. Są tu pisma we wszystkich nieomal językach świata, nawet w chińskim i japońskim.

Organizacyjnie Instytut podzielony jest na cztery oddziały: oddział szpitalny, liczący 70 łóżek, w którym znajdują się pacjenci w wieku od 45 lat wzwyż, w celach profilaktycznych tu leczy się pierwsze objawy starzenia się, przede wszystkim u tych, którzy cierpią na przedwczesną starość poza tym są też pacjenci po 90 roku życia, długowieczni, którzy wymagają już nie leczenia profilaktycznego, ale po prostu leczenia choroby – zwanej starością.

Drugi oddział, to właściwie dom starców, gdzie pacjenci poddani są stałemu leczeniu prokainą, które jest wg dr Aslan potrzebne od chwili rozpoczęcia – aż do śmierci. Ponieważ starość jest chorobą chroniczną, więc i leczenie musi być „chroniczne’’. Trzeci oddział – to laboratorium, niezbędne w tego rodzaju instytucji prowadzącej badania naukowe.

Leave a Reply