HIGIENA NA CO DZIEŃ CZ. II

Wszystkim tym ćwiczeniom naturalnie towarzyszą głębokie wdechy i wydechy. Zimna woda, zimne powietrze działają zbawiennie na naszą skórę. Zmuszają nas do głębokiego oddychania. W ćwiczeniach tych wystawiamy na działanie powietrza nie tylko twarz i ręce, lecz i całe ciało. Zimą jedyną okazją do „dania oddechu” skórze jest właśnie taka ranna gimnastyka bardzo skondensowana i energiczna. Ćwiczenia powinny być wykonywane z pewnym wysiłkiem, ale bez przesady, gdyż skutek mógłby być przeciwny. Ludzie starsi powinni zasięgnąć porady u lekarza, na jakie ćwiczenia mogą sobie pozwolić. Po gimnastyce szybki marsz, który znowu wzmaga i pogłębia oddychanie, wprawia w ruch mięśnie i stawy. Dr Jackson zalecał jeszcze ranne spacery.

Dopiero po powrocie ze spaceru należałoby jeść śniadanie („żywe” owoce, mleko lub kawę zbożową) i rozpocząć dzień pracy. Naturalnie, że zmieniać tryb życia trzeba stopniowo, hartować ciało bardzo powoli i ostrożnie. Pamiętajmy, że organizm na wszelkie nagie zmiany jest bardzo wrażliwy.

Wszystkie te zabiegi są bezwzględnie skuteczne, ale niełatwo i nieprędko odrabia się wieloletnie zaniedbania. Trzeba nieraz paru lat racjonalnych ćwiczeń gimnastycznych, aby nastąpi! efekt, o jakim marzymy. To znaczy, aby ciało było jędrne, młode, gładkie, lekko zaróżowione, przy… np. siedemdziesiątce „na karku”.

Ale poza względami estetycznymi, które też są ogromnie ważne, uzyskujemy największy skarb, bo zdrowie i odporność na choroby. Ćwiczenia gimnastyczne mają niewątpliwie korzystny wpływ na naczynia krwionośne i serce. Do ćwiczeń mięśni przyczynia się głębokie oddychanie. Jest to najlepszy sposób do usprawnienia mięśni przepony, brzucha, klatki piersiowej i podbrzusza. Wznoszenie się i opadanie przepony podczas głębokich wdechów i wydechów ma kolosalny, dodatni wpływ na pracę wątroby, żołądka i trzewi. Złe odżywianie, brak ruchu, nie-1 ćwiczenie mięśni – oto główne przyczyny osłabienia, usztywnienia i wapnienia naczyń krwionośnych. Serce musi pokonywać większy opór tracących elastyczność arterii wzrasta ciśnienie, pękają naczyńka włoskowate krwionośne, nierzadko pojawia się w końcu dusznica bolesna i udary serca. Tu też można się doszukiwać przyczyn wielu chorób nerek, wątroby, dróg żółciowych itp.

Leave a Reply