ELEGANCJA I BARWY CZ. II

Naturalnie obuwie w starszym wieku musi być przede wszystkim wygodne. Jest to ogromnie ważne, bo chód – bardzo wiele znaczy. Do najwygodniejszego obuwia należą buciki na tzw. słupku czy półsłupku, to znaczy z obcasem wysokim na 3-4 cm. Płaski, a tym bardziej zbyt wysoki obcas nie jest ani wygodny, ani zdrowy dla starszych kobiet. Latem dobrze jest nosić obuwie płócienne, zimą – ciepłe skórzane, na mrozy z futerkiem ale – nie wolno przegrzewać nógl Ponadto bardzo są wskazane wkładki ortopedyczne, specjalnie dla osób, które dużo stoją lub chodzą. Są one ogromnie rozpowszechnione w wielu krajach europejskich, a szczególnie w Czechosłowacji tam nosi się je już od dziecka. Wkładki zapobiegają też reumatycznym zniekształceniom stopy tak częstym… już nawet po czterdziestce, szczególnie u kobiet.

I znowu – nie noście tylko czarnych trzewików, dlatego – że macie te… dziesląt lat. Obuwie trzeba dostosować do ubrania jedna tylko konieczność: musi być wygodniejsze, niż było w młodości.

W wielu krajach wszystkie kobiety, i to już od 25 lat noszą kapelusze jako nieodzowny elegancki dodatek do całego ubrania. U nas -jakoś tak się obecnie przyjęło, że kapelusz nosi się tylko zimą (i to często chustki lub berety), a latem chodzi się z gołą głową. Jedynie tylko wielkie elegantki i… starsze panie noszą kapelusze. Nieliczne tylko mają tak piękne włosy i fryzury, że szkoda je zasłaniać kapeluszem. Niestety, u wielu kobiet na „stare lata” włosy mają tendencję do wypadania, kruszenia się i łamania. Poza tym niszczyły je systematycznie przez wiele lat złą farbą czy źle robioną trwałą ondulacją, a także brakiem pielęgnacji. Kapelusz, ładna chusteczka, czapeczka, beret – to wszystko jest lepsze od zniszczonej, brzydkiej fryzury. Nasze prababki nosiły czepeczki, my możemy również zakrywać braki urody naszych głów, ale… zgodnie z modą, i to – odmładzającą. Doskonale robią – w starszym wieku – woalki trzeba je nosić, jeśli są modne.

Od pewnego wieku – to są już sprawy indywidualne, kobieta powinna się malować i „poprawiać” urodę. Umiejętne, dyskretne makijaże czy podmalowywanie się przedłuża ogromnie młody wygląd. W późniejszych latach dodaje barwności i estetyki całej twarzy.

Blade, bezbarwne lub sinawe usta, błyszcząca cera, bezbarwne brwi i rzęsy, blade, ziemistoszare policzki, nie tylko każdej twarzy kobiecej kradną urodę, ale i ogromnie postarzają. Ta sama twarz, nawet starszej kobiety, po lekkim retuszu, umiejętnie i dyskretnie wykonanym, staje się świeższa, pełna wdzięku, modna i nowoczesna. Dobry wygląd zewnętrzny wspaniale działa na psychikę. „Nowy kapelusz odmładza”. On naprawdę odmładza, nie tylko twarz, ale i odmładza psychicznie.

Leave a Reply