EGZAMIN ZDANY

Był sprawniejszy od młodych ludzi, zdolny do wyczerpujących wyczynów sportowych. Kiedy doszedł do wieku 66 lat – miał okazję sprawdzić swoją sprawność fizyczną. Oto pewien sportowiec, o połowę od niego młodszy, bo 3j-letni, silny, zdrowy, dobrze odżywiony wezwał go do współzawodnictwa. Doszło do zakładu – kto lepiej da radę, lepiej zniesie trudy eskapady? Dwaj panowie wybrali się bowiem na 19-dniową wycieczkę rowerami. Dziennie trzeba było pokonywać przestrzeń średnio no km z obciążeniem około 25 kg (namiot, ubranie, jedzenie).

„Młody” doktor w starszym wieku przystał na zakład, bo pragnął sprawdzić, czy w czasie tak forsownej jazdy, i to długotrwałej będzie musiał uzupełniać swoją dzienną rację pokarmową. Po2a tym był spokojny, że bez trudu podoła zadaniu.

Jego współtowarzysz jadał jak zwykle – i w drodze również – dużo dobrych, pożywnych potraw i produktów. Ale okazało się, że to właśnie starszy pan musi podciągać w drodze młodszego kolegę, który łatwo i szybko się męczył. Dr Jackson nie potrzebował wcale zmieniać diety, by czuć się znakomicie. Naturalnie, że dieta – to jeszcze nie wszystko. Nie dałby rady temu wyczynowi, gdyby oprócz żywienia nie zmie-

Jednym z najważniejszych czynników w życiu starego człowieka jest posiadanie celu życia. – nil także całego trybu żyda, gdyby nie wyrobił sobie ogólnej sprawności fizycznej. Ta zdumiewająca sprawność fizyczna nie opuszczała go przez całą resztę życia. Szczupły, wysoki, przystojny doktor już po osiemdziesiątce był równie silny i zręczny jak podczas „egzaminu rowerowego”. Wzbudzał podziw i szacunek wszystkich, a przy tym był przecież żywym przykładem skuteczności głoszonych przez siebie zasad. Ze zdrowiem fizycznym szła w parze sprawność umysłowa. Twierdził, że jego zdolność myślenia stała się jaśniejsza, łatwiejsza, ruchliwsza niż kiedykolwiek w całym poprzednim okresie życia.

Leave a Reply