Dr Jackson przywiązywał ogromną wagę do nastroju

Pracował bardzo intensywnie rok po roku bez urlopów i wakacji. Był bardzo wziętym lekarzem, należał do wielu stowarzyszeń i oddawał się z zapałem pracy społecznej. Mając lat 80, w swojej pierwszej, jedynej w życiu książce pt. Jak być zawsze zdrowym (How to be always well) opisał wszystkie1 swoje własne doświadczenia w zakresie przedłużania życia, zdrowia i młodości. „Ponosi mnie entuzjazm młodzieńca – mawiał – przy rozsądku i doświadczeniu moich 80 lat.” Jego plany na „najbliższą” przyszłość sięgały 120 lat życia. Zdawał sobie sprawę, że myślami wybiega dalej, niż 30-letni młodzi ludzie, którzy liczą co najwyżej na drugie 30 lat pracy, bo do 60 roku życia. On robił plany 40-letnie.

Dr Jackson przywiązywał ogromną wagę do nastroju. Nie wolno się poddawać złym myślom. Zdrowy organizm sam się przed tym broni instynktownie. Ale trzeba mu nieraz pomagać silną wolą. Bo lęki, obawy, strach – irytacje, złość i nienawiść zatruwają życie. Trzeba dbać o to, by mieć myśli radosne i pozytywne, by być optymistą.

Niestety, uległ nieszczęśliwemu wypadkowi na dalekiej ślizgawce. Długo nikt nie niósł mu pomocy. Wprawdzie o własnych siłach wydostał się z lodowatej wody, lecz kiedy już wrócił do domu, miał tak silne zapalenie płuc, że nie umia-. no go odratować. Zmarł w wieku osiemdziesięciu kilku lat.

I choć nie zdołał wykonać swoich planów sięgających tych 120 lat, które sobie nakreślił – jednak wykazał światu, że można pozostać młodym do końca późnego życia. Może nie wszystkie rady i wskazówki dr Jacksona dadzą się wykorzystać, ale nawet częściowe ich stosowanie już da poważne wyniki.

Znam wiele starszych osób, które trzymają się świetnie. Zauważcie, że każda z nich ma jakąś swoją metodę, która im w tym pomaga. Czasem opowiadają, có w tym celu robią, ale najczęściej nie mówią wszystkiego, jak by się tej dbałości o swoją „wieczną młodość” wstydzili.

Jedni przywiązują największą wagę do prawidłowego odżywiania, inni do gimnastyki, jeszcze inni każą się masować lub masują się sami, albo też popijają jakieś tajemnicze ziółka, jedzą czosnek kilogramami lub czegoś tam nie jadają w ogóle. Wielu stosuje cale serie środków sekretnych – i wierzą niezłomnie, że one przedłużają ich młodość. Zdobywają się na mnóstwo wyrzeczeń i poświęceń dla zdrowia i dobrego wyglądu – dokładają wysiłków, by mieć starość dobrą.

Leave a Reply