Cóż się dzieje z naszym organizmem?

Farbujesz się na siwo? W twoim wieku to postarza. – Chcę bpć wreszcie dojrzałą kobietą. 50 lat młodości też może się znudzić. Dziś już wiadomo, że przyczyną wyczerpania wiosennego są bardzo skomplikowane procesy biologiczne, zależne od światła i ciepła atmosferycznego.

Te około jo bilionów komórek, których przeciętnie składa się nasz organizm, żyje swoim życiem, zależnym m. in. od pór roku. Przed- wiosenne coraz silniejsze bodźce świetlne, a szczególnie fale ultrafioletowe widma świetlnego oddziałują poprzez siatkówkę oka na określone ośrodki mózgu i powodują dodatkową produkcję hormonów. Ponadto światło i ciepło oddziałują też bezpośrednio na skórę, przenikając przez nią do naczyń krwionośnych. Następuje też aktywizacja różnych światłoczułych substancji znajdujących się w naszej skórze, krwi i w całym organizmie. W efekcie rozpoczyna się łańcuchowy proces reakcji chemicznych, o którego skutkach jeszcze, jak dotąd, nie wszystko wiemy. W każdym razie stwierdzono, że we krwi wzrasta wyraźnie np. ilość żelaza.

A więc na przełomie zimy i wiosny, wskutek wzrastającego nasłonecznienia, dochodzi w naszym organizmie do swoistego przewrotu, nieraz bardzo gwałtownego. Intensywne promieniowanie świetlne działa niby prąd elektryczny na ciało, wywołując biochemiczny chaos wewnątrz komórek. Rzecz jasna, że taka raptowna zmiana musi się odbić na funkcjonowaniu organizmu jako całości.

Leave a Reply