BUŁGARSKA DŁUGOWIECZNOŚĆ CZ. II

Na ulicach Warny widziałam też Turków i Turczynki, o których mi mówiono, że liczą już około 100 lat. Trudno było w to uwierzyć bez sprawdzenia papierów, tak młodo wyglądali ale sprawdzać nie wypadało.

Cóż? Bułgaria jest znana z wielkiej ilości rześkich, zdrowych starców z ludzi, którzy nigdy nie potrzebują lekarza. No i słynię z papryki i pomidorów, a także z doskonałego tytoniu, kożuchów i ostatnio – pięknych uzdrowisk, nowej Riwiery nad Morzem Czarnym. Właśnie ta Riwiera – Warna, Złote Piaski – przyciąga obecnie tutaj pół świata. Jest więc okazja, by podpatrzyć tajemnice długowieczności obywateli bułgarskich.

Wszędzie na świecie kobiety przeciętnie żyją dłużej od mężczyzn. Dlaczego? Dość powszechne, zwłaszcza u kobiet, jest mniemanie, że przyczyną jest większa dbałość płci pięknej o czystość osobistą, higienę. Kobiety mają mniej nałogów i ponoć zdrowiej żyją niż mężczyźni racjonalniej też się odżywiają.

W Ameryce mówi się, że kobiety prowadzą spokojniejszy tryb życia, a mężczyzn obarczonych prowadzeniem interesów, pracą zawodową, społeczną, polityczną „zjadają nerwy”. Gdyby to było jedyną przyczyną, to w Polsce kobiety przeważnie pracujące na równi z mężczyznami, a potem dodatkowo w domu, a więc niejako podwójnie, powinny by umierać wcześniej niż mężczyźni pracujący głównie zawodowo. Tymczasem tak nie jest. W Polsce (w 1957 r.) na każde 1000 kobiet 40 dożyło 70 lat, a na 1000 mężczyzn tylko 25 osiągnęło ten wiek. Być może w jakiejś mierze zaważyło tu większe zaangażowanie mężczyzn w wojnie światowej.

Leave a Reply