Bezczynny żywot – oto najszybsza droga do starości

Praca w granicach możliwości, utrzymanie sprawności wszystkich narządów, także i układu nerwowego – to droga do długowieczności i młodości. koszar czy szpitala i w pewnym sensie utrudnia korzystanie z dobrodziejstw ogrodu, który jest mniej zaciszny i spokojny.

Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie pawilonów z gmachem tzn. gdy w jednym np. trzypiętrowym dużym budynku mieszczą się wspólne sale, a w skrzydłach bocznych, raczej niskich, jednopiętrowych lub parterowych – pokoje mieszkalne. Taki układ robi wrażenie luksusowego, wygodnego hotelu wyjścia wprost do ogrodu ułatwiają kontakt z przyrodą, a unieruchomionym starcom pozwalają bez pomocy dotrzeć w fotelu na kółkach z pokoju do parku, na słońce.

Urządzenie i umeblowanie domu starców powinno być wygodne, przytulne i dawać złudzenie własnego mieszkania. Dlatego też pensjonariuszom powinno się pozwolić nie tylko zabierać jakieś swoje ulubione rzeczy np. książki czy inne drobiazgi, ale nawet meble.

Łóżko czy tapczan dla ludzi starszych nie powinny być wyższe niż jo cm od ziemi tak, aby człowiek stary mógł bez niczyjej pomocy kłaść się i wstawać. Dobrze jest nieraz pomyśleć o zainstalowaniu specjalnego uchwytu, linki ułatwiającej podnoszenie się i wstawanie. Dla osób, które nie mogą chodzić, powinny być fotele na kółkach pozostali starcy też lubią sobie posiedzieć w fotelach. Trzeba również pamiętać i o podnóżkach. Każdy pensjonariusz powinien mieć własną szafę na rzeczy i miejsce na przechowywanie swoich „skarbów”. Szczególnie kobiety miewają ich wiele. Od taktu kierownictwa domu zależy, aby nie urazić nowo przybyłego, proponując mu przechowanie w magazynie części rzeczy lub oddanie ich rodzinie. Ale do rozstania się z najdroższymi skarbami nie można zbyt usilnie namawiać. To są przecież jedyne nieraz materialne więzy, jakie jeszcze łączą człowieka z jego dotychczasowym życiem i przeszłością. Trzeba umieć uszanować w tym i godność ludzką, i – nieraz ukrytą rozpacz za tym, co było, i gorycz tego, co nadejść musi.

Leave a Reply